top of page

čt 24. 10.

|

Jihočeská Hospodářská Komora

Sugestopedie ve výuce jazyků

"Učíte se, když se bavíte, ne když se snažíte"

Zakázat přihlašování
Zobrazit další události

Čas a místo

24. 10. 2019 11:00 – 12:30

Jihočeská Hospodářská Komora, Husova tř. 1846/9, 370 01 České Budějovice, Česko

O události

Bulharský neurolog a psychiatr Dr. Lozanov se snažil během svých výzkumů přijít na důvod toho, proč  si tak málo  z učeného obsahu zapamatujeme a proč naučené informace navíc velmi rychle  z naší paměti mizí. Zaujal ho nepoměr času, snahy a energie vydané na učení vůči dosaženým  výsledkům, tj. zapamatovanému obsahu, který zůstává v dlouhodobé paměti.

Otázka zní: Proč se učíme tolik (hodin, dnů, měsíců i let) a přitom si pamatujeme tak málo....???

Lozanovovo pátrání přineslo zajímavé výsledky (jako např.  že zásadní při výuce je to, jak se student cítí) a na jeho základě pak Dr. Lozanov sestavil seznam základních podmínek pro efektivní učení, při němž dochází k zapisování získaných informací do dlouhodobé paměti. Pokud jsou tyto podmínky dodrženy, učený obsah (v našem případě cizí jazyk) se za relativně krátkou dobu naučí každý člověk a uloží si ho do dlouhodobé paměti. Dr. Lozanov vytvořil úžasnou a efektivní  výukovou metodu, kterou nazval Sugestopedie. V základu  tohoto slova je slovo"  suggestion" , což je překládáno jako  podnět nebo výzva. Sugestopedie vytvoří  prostředí  a program plný  podnětů a  výzev,  na které studenti reagují a skrz tyto podněty či výzvy a reakce na ně dochází k procesu učení, což v názvu metody ukazuje  slovo "pedia".

Sugestopedie zapojuje do výuky všechny složky vnímání: vizuální, auditivní i kinestetickou, a tím respektuje všechny učební styly  a  integruje do procesu učení  i nevědomé vnímání. Při výuce je zapojována pravá hemisféra, která je při klasické výuce velmi opomíjena a nejrůznějšími aktivitami dochází k propojování pravé a levé hemisféry . Respektování  všech učebních stylů a zapojování a propojování obou hemisfér činí ze sugestopedie unikátní výukovou metodu, která je vhodná pro každého studenta a přináší skvělé výsledky i těm, kteří "nad sebou už téměř zlomili hůl s tím, že oni na jazyky prostě nejsou"... Naučit se cizí jazyk může opravdu každý, pokud jsou splněny určité podmínky:-).

AKCE JE BEZPLATNÁ

Sugestopedická jazyková škola Lingo

Kontaktní osoba:  Ivana Kleinová, ivana.kleinova@lingocb.cz, 775 55 44 01 

www.lingocb.cz

Sdílet událost

bottom of page